Websepanta LTD Located at
Unit 3 , 9 BoAliSina Sharghi Alley ValiAsr St, Fatemi-YousefAbad, Tehran,Iran.
Phone: +98-21-88993820
ایمیل:   رمز عبور:
ورود مرا به خاطر بسپار
ثبت نام !     یا بستن پنجره
درخواست پشتیبانیارزیابی رایگان پروژهثبت دامنه و میزبانی وب تماس با ما پشتیبانی آنلاین

تقویت سیگنال و عیب‌یابی ابزارهای GPS

جایگاه فعلی : ارتباطات

تقویت سیگنال و عیب‌یابی ابزارهای GPS

امروزه پشتیبانی از GPS در بسیاری از ابزارهای پرتابل از جمله تلفن هوشمند و تبلت اضافه شده است.

نقشه‌های مبتنی بر سامانه‌ی مكان‌یاب جهانی (GPS) – بالاخص دستگاه‌های مسیریاب خودرویی – یكی از قابلیت‌های پركاربرد فناوری است كه رسیدن به مقصد را برای بسیاری از ما ساده كرده است. بدین ترتیب دیگری نیازی به گرفتن مسیر از افراد محلی و بومی نیست و تنها با داشتن آدرس مقصد، به سادگی می‌توانیم به آن برسیم. اما این فناوری برتر نیز مشكلاتی دارد و آن تقویت سیگنال‌های دریافتی است. برای رفع مشكل و تقویت سیگنال‌های GPS چه می‌توان كرد؟ خب ابتدا باید بدانیم چه عواملی به ضعیف شدن این سیگنال‌ها منجر می‌شود.

 

 

 

فقدان خط دید

نوع سیگنال‌های ارتباطی بین ابزار و ماهواره‌های GPS طلب می‌كند كه در ابتدا یك خط دید درست و بدون مانع بین این دو وجود داشته باشد. برای بهبود مكان یابی، حداقل می‌بایست در تیررس 3 ماهواره‌ی GPS قرار داشته باشید. در حال حاضر 27 ماهواره برای این منظور وجود دارد كه 24 مورد آن فعال و 3 مورد دیگر به صورت جایگزین عمل می‌كنند و همگی در مدارهای گوناگون بیرون از جو زمین قرار گرفته‌اند.

همان‌طور كه در این فایل كه مربوط به شبكه‌ی GPS است مشاهده می‌نمایید، تعداد ماهواره‌هایی كه در فضا به این موضوع اختصاص داده شده‌اند، هر روز در حال تغییر هستند و از 8 تا 12 مورد در حال نوسان است. البته، زمانی كه تنها 8 ماهواره قابل دید است، احتمال ضعیف بودن سیگنال‌ها بیشتر می‌باشد. بدین ترتیب، می‌توان به خوبی تفسیر كرد كه چرا از محلی ثابت گاهی از اوقات سیگنال داریم و گاهی دیگر سیگنالی موجود نیست.

همچنین این ماهواره‌ها تنها با استفاده از توان الكتریكی 50 وات كار كرده و سیگنال‌های مربوط را از خود منتشر می‌كنند. برای درك بهتر می‌توانید لامپ رشته‌ای 50 واتی را در اطراف زمین تصور كنید. بله سیگنال‌ها به این ضعیفی است. به همین روی زمانی كه شیشه‌ی جلوی خودروی خود را تغییر می‌دهید و از شیشه‌هایی با روكش فلزی استفاده می‌كنید، دیگر نمی‌توانید سیگنال‌های GPS را دریافت كنید؛ و نیاز به آنتن مخصوص برای دریافت سیگنال‌ها خواهید داشت.

دانستن اینكه این سیگنال‌ها تا چه حد ضعیف است می‌تواند چراغ راهی باشد برای تغییر نگرش به این فناوری. جالب اینكه این سیگنال‌ها تا آن حد ضعیف هستند كه حتی بدی آب و هوا و لایه‌ای از ابرهای ضخیم می‌تواند در كار سامانه‌ی مكان یاب اختلال ایجاد نماید؛ این حالت را به تأثیر «محوشدگی باران» می‌نامند. البته تا زمانی كه طوفانی اساسی، برفی سنگین، ابرهای قطور یا طوفان یخ آنچنانی وجود نداشته باشد، سیگنال‌های GPS را می‌توان كم و بیش دریافت كرد. از سوی دیگر لزومی ندارد برای ضعف در سیگنال‌ها، این طوفان حتماً در منطقه‌ی شما روی دهد، چرا كه هر جای مسیر بین شما و ماهواره علت غیر مترقبه‌ای وجود داشته باشد، می‌تواند به ضعیف شدن سیگنال‌ها بینجامد. البته در چنین صورتی كار خاصی از دست ما بر نمی‌آید.

اگر در روستایی در دل طبیعت یا در شهری با آسمان‌خراش‌های بلند گیر افتاده‌اید، شاید نتوانید سیگنال پرقدرتی دریافت كنید. و به احتمال زیاد در سایه‌ی ساختمانی بلند قرار دارید یا اینكه سقفی بالای سرتان است كه مانع برقراری ارتباط با ماهواره‌ها می‌شود. حتی نشستن در درون خودرو نیز به حد كافی در سیگنال‌ها آشفتگی ایجاد می‌كند. قانون آن است كه اگر مانعی در بین شما و ماهواره وجود داشته باشد، قادر به برقراری ارتباط نخواهید بود. پس اگر در موقعیت‌هایی قرار دارید كه دسترسی به سیگنال GPS میسر نیست، شاید بهتر باشد از نقشه‌های آفلاین استفاده كنید.

مشكلات نرم‌افزاری

بسیاری از برنامه‌های مربوطه دارای حالت شبیه‌سازی GPS نیز هستند، بدین ترتیب با استفاده از اطلاعات مكانی قبلی، انرژی كمتری مصرف می‌شود و كمتر بر ماهواره‌های GPS تكیه می‌كنند. در این حالت، برنامه به دنبال دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ای نیست. بهتر است دستگاه را از این حالت خارج نمایید.

گاهی اوقات، دریافت سیگنال مدت زمان كوتاهی به درازا می‌انجامد. به خصوص در محیط‌های همیشگی، برنامه می‌تواند از اطلاعات قبلی استفاده كند و سریع‌تر موقعیت شما را مشخص نماید و در غیر این صورت چند دقیقه باید زمان سپری شود و چندین دقیقه در همان موقعیت قرار داشته باشد. گاهی از اوقات صبر و شكیبایی كاری از پیش نمی‌برد، و اگر بیش از 5 دقیقه هیچ تغییری مشاهده نكردید، احتمالاً مشكل دیگری وجود دارد. البته ابزارهای جدید مجهز به A-GPS هستند كه با سرعت به مراتب بالاتری اتصال به ماهواره را میسر می‌سازند.

نخست، مطمئن شوید كه تمامی قابلیت‌های فنی و نرم‌افزاری موجود در ابزار GPSتان به روز است. بهتر است برای این منظور سری به وب سایت تولید كننده آن بزنید و از این بابت اطمینان حاصل كنید. شاید نیاز به بروزرسانی نقشه‌ها داشته باشید. پس از بروزرسانی بررسی كنید كه آیا ابزار شما قادر به انجام كاركرد صحیح است یا خیر.

هنوز هیچ سیگنالی ندارید؟ شاید لازم باشد «راه‌اندازی مجدد نرم» (یا Soft Reset) را انجام دهید. بدین ترتیب ابزار شما به تنظیمات كارخانه باز می‌گردد و تنها تنظیمات مربوط به محدوده‌ی زمانی را از دست می‌دهد، گاهی نیز كلیه تنظیمات كاربر از بین خواهد رفت. تمامی این موارد بستگی مستقیمی به ابزار شما و مدل آن دارد. رویه راه‌اندازی مجدد نرم بسیار ساده است و اغلب اوقات نیاز به هیچ ابزار خاصی ندارد؛ مگر یك گیره‌ی كاغذ معمولی كه در حفره مربوطه باید فشار داده شود.

در برخی از ابزارهای Garmin می‌توان تنها با نگه داشتن دكمه‌ی روشن / خاموش برای مدت بیشتری، دستگاه را ریست كرد. در برخی دیگر از ابزارها هم می‌توان باتری را درآورده و دوباره جا زد؛ درست شبیه كاری كه در گوشی‌های هوشمند انجام می‌دهیم. در برخی از ابزارهای TomTom می‌بایست گیره‌ی كاغذی را در سوراخی مخصوص فرو كنید.

آیا این روش مثمر ثمر بود؟ خیر؟ در این صورت نیاز به «راه‌اندازی مجدد سخت» (یا Hard Reset) خواهید داشت؛ كه دستگاه شما را به حالت اولیه‌ی كارخانه باز می‌گرداند. برای این منظور از كلیه اطلاعات خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه نمایید و بعد كارت حافظه‌ی SD یا مینی ‌SD را درآورید. در روند راه‌اندازی سخت، تمامی اطلاعات شما از بین خواهد رفت. در بسیاری از ابزارهای Garmin می‌توانید پس از خاموش كردن دستگاه آن را در حالتی كه انگشت خود را بر روی دكمه‌ی پایین سمت راست نگه داشته‌اید روشن نمایید. در این حالت با پیامی نظیر «پاك كردن كلیه داده‌ها» مواجه می‌شوید كه باید به آن پاسخ مثبت (بلی) بدهید.

در بسیاری از ابزارهای TomTom راه‌اندازی مجدد سخت را می‌توان از طریق منوهای صفحه انجام داد. در این حالت دوباره، مطمئن شوید كه از تمامی اطلاعات مورد نیاز نسخه پشتیبان تهیه كرده و كارت حافظه را خارج كرده‌اید. این یك روند بازگردانی به تنظیمات كارخانه است كه تمامی اطلاعات شما از بین خواهد رفت.

مشكلات سخت‌افزاری

اگر همچنان در برقراری ارتباط با ماهواره مشكل دارید، احتمالاً به دلیل وجود ایرادات سخت‌افزاری GPS این مشكل به وجود آمده است. بسیاری از این ابزارها به صفحه‌ی داشبورد یا پنجره‌ی جلوی وسیله‌های نقلیه متصل می‌شوند كه باید حتماً توجه داشته باشیم كه گرما و نیروی الكتریكی به دستگاه آسیب می‌زنند. شاید یك روز بسیار گرم را سپری می‌كنید و پنجره‌های خودرو نیز بسته هستند به همین خاطر دمای داخلی این ابزارها بالا رفته و آسیب‌هایی به آن وارد شده است. گرما حتی می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به دستگاه وارد كند.

اگر می‌توانید آن را از محیط گرم خارج كرده و در جایی خنك قرار دهید. دمای محیط نگهداری این گیرنده‌های GPS می‌بایست در محیط معمولی باشد (بالاتر از 30- و كمتر از 80 درجه سانتی‌گراد) البته بسته به نوع دستگاه و تولید كننده‌ی آن می‌تواند متفاوت باشد كه بهتر است برای اطلاع به راهنمای دستگاه خود را رجوع نمایید.

اگر سامانه‌ی GPS شما همچنان در دریافت سیگنال‌های ماهواره‌ای مشكل دارد، احتمالاً به دلیل مشكلات داخلی است. اغلب محل اتصال داخلی آنتن به برد اصلی مشكل دار می‌شود. حتی باتری داخلی آن (شبیه باتری روی مادربرد رایانه) ممكن است خراب شده باشد. باتری این ابزارها عموماً تا پنج سال دوام می‌آورند، گرچه در برخی مدل‌ها زودتر خراب می‌شوند.

 

حتی اجزای الكتریكی داخلی آن می‌تواند با شوك‌های الكتریكی، افتادن بر روی زمین یا دیگر مخاطرات آسیب جدی ببینند. در صورت خیس شدن دستگاه، می‌توانید راهكارهای مربوط به خشك كردنشان را قدم به قدم از این منبع دنبال كنید؛ گرچه این راهنما برای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نوشته شده است؛ می‌توانید آن را برای دستگاه‌های GPS خودرویی نیز انجام دهید.

اگر به هر یك از این موارد مشكوك شده‌اید، می‌توانید آن را برای تغییر یا استفاده از خدمات پس از فروش بفرستید. اگر هم به اندازه‌ی كافی در زمینه‌ی الكترونیك تبحر دارید، می‌توانید آستین‌ها را بالا بزنید. یا با جایگزینی دستگاه می‌توانید مشكل‌های جدی را حل و فصل نمایید.

بیرون رفتن

زمانی كه از سامانه‌های مسیریابی مبتنی بر GPS استفاده می‌كنید – چه در خودرو یا گوشی‌های هوشمند – دلایل بسیاری وجود دارد كه می‌تواند موجب شود ارتباط بین دستگاه و سیگنال‌های ماهواره‌ای با اختلال همراه باشد. می‌توانید برای رفع آن از موارد بالا بهره‌ی شایسته‌ای ببرید و مشكل را در نهایت حل و فصل كنید.

نوشته توسط: مدیر سایت در تاریخ یكشنبه, 30 تیر 1392 - 12:24


  • امتیاز دهی :
امتیاز مثبت برای این مورد ثبت شد.
امتیاز منفی برای این مورد ثبت شد.
بازدید : 2392
تگ ها : ماهواره‌های GPS , سیگنال‌های ارتباطی , gps

نظرات

نظری تا به حال داده نشده است!

شایان ذكر است كه ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد و فقط جهت اطلاع رسانی به شما برای نظراتی كه برای كامنت شما ارسال شده استفاده میگردد.

bolditalicunderline linkunlinkparagraphhrincreasedecrease
   

دانشنامه های مرتبط :: تقویت سیگنال و عیب‌یابی ابزارهای GPS