Websepanta LTD Located at
Unit 3 , 9 BoAliSina Sharghi Alley ValiAsr St, Fatemi-YousefAbad, Tehran,Iran.
Phone: +98-21-88993820
ایمیل:   رمز عبور:
ورود مرا به خاطر بسپار
ثبت نام !     یا بستن پنجره
درخواست پشتیبانیارزیابی رایگان پروژهثبت دامنه و میزبانی وب تماس با ما پشتیبانی آنلاین

قوانین جدید برای تفكر در دنیای دیجیتال

جایگاه فعلی : ارتباطات

قوانین جدید برای تفكر در دنیای دیجیتال

برای اینكه دریابیم فناوری ما را باهوش تر یا كودن‌تر كرده است نیاز به شاخص‌هایی شفاف برای ارزیابی صحیح و درست داریم. تا با استفاده از این اصول رفتارهای روزمره را بررسی كرده و مطمئن شویم كه نوع تأثیر فناوری بر ما چگونه است.

چه نوع اطلاعاتی هر روزه روانه‌ی ذهن ما می‌شود؟ و چه نوع اطلاعاتی را در نظر نمی‌گیریم و بعداً به آن‌ها رجوع می‌كنیم؟

پاسخ به این پرسش تعیین می‌كند كه چه مواردی را به دانش‌آموزان و دانش‌جویان خود آموزش می‌دهیم، و چه مواردی را انتظار داریم كه كاركنان ما بدانند، و چطور می‌توانیم منابع ذهنی خود را حلاجی كنیم. اما، پیش از رسیدن به پاسخ این پرسش، بیایید درباره‌ی اختاپوسی كه در درخت زندگی می‌كرد صحبت كنیم.

در سال 2005 محققان دانشگاه كانكتیكات از گروهی از دانش‌آموزان كلاس هفتم درخواست كردند كه سایتی مملو از اطلاعاتی پیرامون اقیانوس آرام را مطالعه كنند و پیرامون اختاپوس درختی كه در آب‌های شمال شرقی این اقیانوس زندگی می‌كرد كسب اطلاع كنند. در این وب سایت اطلاعاتی پیرامون نحوه‌ی جفت‌گیری جانور، محیط و شرایط مطلوب زندگی، نوع تغذیه و دیگر مواردی از این دست آمده بود. با توجه به معدل‌های تحلیلی كارشناسان دریافتند كه دانش آموزان صحت اطلاعات موجود در سایت مذبور را ارزیابی كرده‌اند.

اما قضاوت آن‌ها چگونه بود؟ اختاپوس درختی مشروع بود! تمامی بچه‌ها به جز یك نفر این وب سایت را «خیلی صحیح» ارزیابی كردند. در عنوان این تحقیق دانشگاهی نیز آمده بود، «محققان دریافتند كه كودكان نیازمند توانایی‌های ادراكی بهتری نسبت به محتوای آنلاین» هستند. این گفته نیز مربوط به «دان لئو» استاد دانشگاه است كه وی معتقد است در كلاس‌های درس به خوبی میزان درك صحیح از محتوای این چنینی تدریس نمی‌شود.

چنین تصویری كه بدست می‌آید كامل نیست، و این اختاپوس كه در تحقیق ارائه شد را نمی‌توان موجودی كاملاً خیالی دانست. دیگر داستانی كه در اینجا مطرح می‌شود اینكه «مشكل اختاپوس درختی» موضوعی تازه نیست؛ حتی افرادی كه از نظر سواد دیجیتالی در سطح بالایی هستند نیز با چنین مشكلی مواجه می‌شوند. و اگر آن‌ها دانش كافی نداشته باشند ممكن است در این زمینه با مشكل ادراكی روبرو شوند. پوندسیكو می‌گوید:

زمانی كه اتاق‌های درس را با فناوری پر می‌كنیم و تنها بر روش‌های ارائه تمركز می‌كنیم و هیچ ارزش و بهایی برای محتوا قائل نیستیم، چنین مشكلاتی پیش می‌آید.

 

 

با این وجود، شواهدی كه از چالش‌های مربوط به علوم طبیعی حاصل می‌شود می‌تواند برای دانش‌های بنیادین باشد. «دن ویلینگام» استاد روانشناسی در دانشگاه ویرجینیا یكی از افرادی است كه در زمینه‌ی نحوه‌ی یادگیری دانش‌آموزان تحقیق و بررسی همه‌جانبه‌ای را صورت داده است. وی ابراز می‌دارد «داده‌های حاصل از تحقیقات سه دهه‌ی گذشته ما را به این جمع‌بندی می‌رساند كه این مورد از نظر علمی چالش‌برانگیز نیست: تفكر نیازمند اطلاع از حقایق است كه نه تنها باید صحت آن‌ها را خود بررسی كنیم، بلكه پیرامون آن فكر كنیم.» وی در ادامه می‌افزاید: «این رویه‌ای است كه معلمان باید پیرامونش فكر كنند – رویه‌ها تفكراتی دارند نظیر طرح مسئله و حل آن – با دانش حقیقی ارتباطی تنگاتنگ دارد؛ موضوعی كه با حافظه‌ی بلند مدت ارتباطی مستقیم دارد.»

آنچه این بچه‌ها بدان نیاز دارند فراگیری توانایی‌های آنلاین در مدرسه است. پرواضح است كه بچه‌های كلاس هفتم این آزمایش نیازمند كسب بصیرت هستند؛ منظور دریافت برخی آشنایی‌ها مثلاً در زمینه‌ی زیست شناسی دریایی است. اما آیا مدارس توانسته‌اند سواد دیجیتال كه نیازمندی قرن بیست و یكم است را به دانش آموزان تعلیم دهند، منظور نحوه‌ی تعامل و كار با رایانه و اینترنت است. در چنین دیدگاهی می‌توان از طریق كسب چنین توانمندی‌هایی به دانش و توسعه‌ی سواد رسید كه موضوعی به مراتب مهم‌تر از یادگیری محتوایی صرف است.

چنین نیازمندی‌هایی هم كنون در بین عموم گسترش بیشتری یافته است. روبرت پوندیسكو، یكی از مدیران مجموعه‌ی غیر انتفاعی Citizenship First كه خود پیش‌تر معلم كلاس پنجم بوده، معتقد است كه، صرف اینكه توانایی لازم برای جستجوی اینترنت به وسیله‌ی گوگل را دارید كفایت نمی‌كند و بدان معنی نیست كه از بسیاری از واقعیت‌های تاریخی اطلاع دارید. شما نیاز به توانایی فراتر از ارزیابی صرف دارید. برای نمونه همین مسئله‌ی اختاپوس درختی كه از سوی محققان دانشگاه كلونینگ ارائه شد نشانگر این موضوع است. در واقع، دانش آموزان نیازمند روش مستقل برای ارزیابی صحت اطلاعات هستند.

بی شك، دانش آموزان دنیای امروز و كاربران فردا، نیازمند نوآوری، همكاری و ارزیابی هستند تا با استفاده از توانایی‌های قرن حاضر بتوانند به خوبی از سواد دیجیتال استفاده كنند. اما چنین توانایی را نمی‌توان از دانش جدا كرد. برای نیل به نوآوری، باید ترتیب و توالی امور را بدانید. برای این منظور، باید دانش خود را در اختیار دیگران نیز قرار دهید و آن‌ها را با دانسته‌های دیگران مقایسه كنید تا در این زمینه به استادی برسید.

در اینجا، اصولی برای تفكر در دنیای دیجیتال وجود دارد. نخست، اینكه در زمینه‌های گوناگون نسبت به كسب دانش اولیه همت گمارید، تا بتوانید در آن زمینه به خوبی اقدام كنید. این مسئله‌ی علمی می‌تواند ارائه دهنده‌ی بنیادهای اصولی برای ساخت و ایجاد توانایی‌ها، و جستجوی بهینه‌ی اینترنت باشد.

در ثانی، باید از ظرفیت‌های موجود در حافظه‌ی رایانه بهترین بهره را برده و به تقویت حافظه‌ی انسانی همت گمارد. رایانه‌ها ابزاری ایده‌آل برای نگهداری داده‌ها و اطلاعات هستند – و می‌توان مواردی نظیر زمان، قرارهای كاری را در آن‌ها ذخیره كرد. رایانه (برخلاف ذهن ما) در یادآوری زمان قرارها اشتباهی نمی‌كند؛ اما ممكن است ما دچار این اشتباه شویم. ذهن ما در یادآوری موارد جالب و كاربردی سرتر از رایانه است و می‌تواند با تعامل ایده‌ها و توانایی‌های ذهنی در نهایت به لایه‌ای از معنا نائل شد.

بدین ترتیب می‌توان پس از گذشت مدت زمان مشخص به تجربیات خوب و دانش‌های ذهنی بالقوه‌ای رسید. این یك اصل در طرز تفكر قرن حاضر است.

نوشته توسط: مدیر سایت در تاریخ یكشنبه, 30 تیر 1392 - 12:26


  • امتیاز دهی :
امتیاز مثبت برای این مورد ثبت شد.
امتیاز منفی برای این مورد ثبت شد.
بازدید : 2692
تگ ها : دنیای دیجیتال

نظرات

نظری تا به حال داده نشده است!

شایان ذكر است كه ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد و فقط جهت اطلاع رسانی به شما برای نظراتی كه برای كامنت شما ارسال شده استفاده میگردد.

bolditalicunderline linkunlinkparagraphhrincreasedecrease
   

دانشنامه های مرتبط :: قوانین جدید برای تفكر در دنیای دیجیتال